Extrémní Dakar nám vystavil stopku ve 4. etapě

5. leden 2023

Ha'il, Saudská Arábie

Letěli jsme vrtulníkem!. Dakar 2023 pro nás bohužel skončil předčasně ve 4. etapě.

Den předem jsme bojovali v úžasné, atmosférické a nesmírně těžké třetí etapě, kterou mnozí pod dojetí označovali jako jednu z nejextrémnějších dakarských etap vůbec. Odstartovali jsme skvěle a dařilo se i navigačně, kdy Milan trefoval waypointy parádně. V podstatě od začátku se ale pereme s výkonem auta, vynechávají nám 2 válce

a z našeho Mazla se tak stává zadýchaná mula a je nesmírně těžké volit stopu.

Od poloviny 3. etapy se začal na trať erzety snášet hustý déšť a podmínky se začaly dramaticky měnit. Písek ztěžknul a pro zlobícího Mazla se vyjeté stopy v něm staly nepřekonatelnou překážkou. Museli jsem kompletně změnit strategii a jet mimo koleje, díky čemuž jsme najížděli kilometry navíc a ztráceli čas.


Jedna z nejextrémnějších etap na Dakaru vůbec.

Ke konci jsme obětovali i jeden průjezdní bod, kde jsem měli obavy vjet znovu do rozvodněné řeky, kde skončilo několik SSV a nebýt pomoci kamionů, tak je to odneslo bůhví kam. Náročná třetí etapa, která pro nás byla ochutnávkou pravého a nefalšovaného Dakaru, nakonec byla z bezpečnostních důvodů zkrácena a ukončena na 37

Po dlouhé noci v podmínkách připomínajících spíše podzimní plískanice, kdy nuly padaly k nule a všude bylo po kotníky bahna, jsme se snažili najít příčinu vynechávání válců. Vyměnili jsme vše, dokonce došlo i na výměnu řídící jednotky, vstřiků a dalších a ráno jsme tak startovali plni očekávání.


Dakar pro náš bohužel skončil předčasně po 4. etapě.

Bohužel jako každý den trable pokračovaly, Mazel výkon po pár kilometrech ztratil a Karel v těžkém rozmoklém terénu předváděl parádní řidičské umění a vodil auto mimo stopu po pevnějších úsecích.

Zhruba po 60-ti odjetých kilometrech ale přišel asi dvoumetrový skok z menší duny do protisvahu. Auto bylo

v pořádku, ale Milan cítil bolest v zádech. Po protažení zkusili jet dál, bolest u Milana se ale stupňovala a nezbylo než zavolat zdravotní helikoptéru, která Milana převezla do nemocnice na vyšetření. Karel s autem tak bez navigace sjel z trati na cestu a zamířil přímo do bivaku.

Po nezbytných vyšetřeních se naštěstí ukázalo, že nedošlo k žádnému vážnějšímu zranění, Milan má mírně posunuté dva obratle a menší krevní sraženinu a po domluvě s lékaři se vrátil do bivaku, pro tým jako takový to ale znamenalo nedojetí etapy a konec v závodě.