Druhá etapa byla jako v kamenolomu

2. leden 2023

Alula, Saudská Arábie

To byl teda nářez. Po odjetí druhé etapy máme pocit, že všichni v Saudské Arábii dostali úkol navézt všechno kamení na trasu RZ. Pořadatelé slibovali 20-30 % kamenitých úseků, ale drsný povrch byl téměř celou etapu.

Od první etapy nás trochu trápí výkon motoru, nejede jak by měl, přesto jsme hned od začátku chytli slušné tempo.


Všechno kamení v Saudské Arábii bylo na RZ

Dařila se i navigace, teprve druhá pořádná etapa pro Milana Horyla znamenala obtížnou navigaci v horských podmínkách a průsmycích, přesto se dařilo sbírat všechny waypointy. Kamenitá trať si ale začala vybírat svou daň na pneumatikách a přesto že posádka jela opatrně, tak na prvních dvou stech kilometrech nasadila všechny tři rezervy. Jak poznamenal Karel Trněný: "Všechny pneumatiky utrpěly boční průrazy, s tím se horko těžko něco dělá."

Po výměně poslední rezervy došlo nutně na zvolnění tempa a veškerou pozornost se upínala k dojetí etapy. Posledních 100 km jsme navíc dojížděli za tmy, což je na Dakaru vždy šílenost, sami domorodci říkají, že za tmy je lepší zůstat na místě a počkat do rána. Zabojovali jsme a s vypětím sil jsem dotlačili Mazla do cíle.

Spousta posádek v bivaku byla vyčerpaná jak půlce Dakaru, ne nadarmo všichni tuto etapu hodnotili jako jednu z nejnáročnějších za celou existenci Dakaru v Saudské Arábii. Poklona všem, kteří dokončili, bohužel ne všem se to podařilo. Vzhůru do dalších bojů, toto je ten Dakar, co jsme si vysnili.